Ekosystemy

Drzwi antywłamaniowe

Zamek Biometryczny

Zamek biometryczny i drzwi CAL Odcisk palca zamiast klucza - zalety zamka biometrycznego

Zamek biometryczny to nie gadżet z dalekiej przyszłości - drzwi zewnętrzne coraz częściej są wyposażone w czytnik linii papilarnych. Automatyczna kontrola dostępu zwiększa  bezpieczeństwo.


Niepowtarzalne cechy każdego człowieka nazywane są cechami biometrycznymi. Należą do nich m.in. wzór linii papilarnych, geometria dłoni, tęczówka oka czy układ naczyń krwionośnych palców. W najnowszych zastosowaniach biometria pozwala na automatyczną kontrolę dostępu do pomieszczeń dzięki rozpoznaniu ludzi na podstawie indywidualnych cech fizycznych.

Czytnik biometryczny porównuje je z zapisanymi wzorcami, automatycznie weryfikując tożsamość użytkownika. W firmach i instytucjach czytniki są zintegrowane z systemami ewidencji czasu pracy. Sprawdzają się w laboratoriach, serwerowniach i archiwach. Działanie systemów biometrycznych jest bardzo skuteczne i wygodne w użyciu, dlatego rozwiązanie to zyskuje na popularności także wśród inwestorów indywidualnych. Do niedawna montaż systemów biometrycznych był skomplikowany i bardzo kosztowny, dlatego rzadko można było spotkać je w domach jednorodzinnych lub małych firmach. Pojawienie się zamków autonomicznych znacznie zwiększyło ich dostępność.


Układ linii papilarnych pozostaje niezmienny w miarę starzenia się, jest niepowtarzalny i nieusuwalny. Analiza odcisków palców jest najstarszą metodą biometryczną dającą 99% pewności podczas weryfikacji uprawnień użytkownika. System analizuje zeskanowany przez czytnik obraz palca – ułożenie i nachylenie linii papilarnych. Wyszukuje na nich punkty charakterystyczne, na podstawie, których generuje algorytm, który jest porównywany z danymi w bazie. Każdy użytkownik raz wprowadzony do systemu może wygodnie i szybko otworzyć zamek. Czytnik linii papilarnych jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem w przypadku zamków biometrycznych w domach prywatnych. To nie tylko wygoda lecz także innowacyjny sposób zabezpieczenia drzwi zewnętrznych. Nie wymaga używania klucza, dzięki czemu unikniemy kosztów związanych z wymianą zamka z powodu jego zgubienia lub kradzieży. Zamek biometryczny chroni przed wtargnięciem niepowołanych osób do domu czy mieszkania oraz wejściem dzieci do pomieszczeń stanowiących dla nich zagrożenie, np. kotłowni czy warsztatu. Większość zamków poza czytnikiem linii papilarnych ma także klawiaturę, dzięki której można otworzyć drzwi, jeśli z jakiś powodów czytnik nie zadziała. Niektóre systemy mają także karty zbliżeniowe lub breloki. Ostatecznie pozostaje też możliwość otwarcia drzwi za pomocą klucza.
Czytnik w akcji

Niezależne czytniki linii papilarnych są montowane na standardowych zamkach – urządzenie jest ukryte w szyldzie klamki w estetycznej obudowie. Po autoryzacji przesyła sygnał do sprzęgła, które odryglowuje drzwi. Można też umieścić czytnik na ścianie, a sygnał przesłać do sprzęgła bezprzewodowo, lub dodatkowo zastosować nawierzchniowy zamek biometryczny, niezależnie od już działającego. Autonomiczne rozwiązania są wyposażone we własne zasilanie bateriami i zwykle nie mogą współpracować z innymi instalacjami w domu, np. z alarmem.

Alternatywą jest system oparty na zamku elektrycznym, który jest wmontowany w skrzydło i połączony przewodami z czytnikiem i panelem kontrolnym umieszczonym na ścianie lub w skrzydle. Przewody są ukryte w ościeżnicy. Takie rozwiązanie umożliwia współpracę z systemem inteligentnego domu oraz z alarmem, np. zakodowanie innego palca niż ten, którym zwykle otwieramy drzwi, jako sygnału alarmowego. W sytuacji, kiedy użytkownik zostanie zmuszony do otwarcia drzwi, nastąpi ich odryglowanie i jednocześnie zostanie wysłane powiadomienie do grupy interwencyjnej.

Dodatkowo system można zintegrować z urządzeniami przenośnymi, które mają dostęp do internetu, co pozwala na zdalną kontrolę dostępu i identyfikację użytkowników. W praktyce oznacza to, że używając komputera lub telefonu, możemy sprawdzić, czy drzwi są zamknięte, otworzyć je osobie nieposiadającej uprawnień lub upewnić się, że dzieci wróciły ze szkoły.
Koszt założenia elektrycznego zamka biometrycznego jest wysoki, waha się od 3 do 10 tys. zł, nie licząc drzwi.

Powrót do Galerii drzwi oraz Katalogu.

Projekt i wykonanie: Agencja interaktywna Webfingers